RACK

RACK

Mesajgönderen MasterDaPain » Cuma 27. Mart 2009, 15:08

Bizim forum da bildiğiniz gibi biz SSC'ye yüksek önem veriyoruz çünkü BDSM'in temelinde yatan bir konseptir.

Artik zaman birde bunun alternatifi olan RACK konusuna girmenin zamanı geldi bence.
RACK (risk-aware consensual kink) konsepti SSC den sonra geldi ve onun kadar yaygın değildir. Zamanında bazı BDSM'ciler SSC’nin içinde belirlenen kuralları kendilerini daha doğrusu kendi felsefelerini ve kişisel zevklerini yetersiz ifade ediyor ve engelliyor diye bir alternatif kurdular.
SSC bir geneleme yaptığı için RACK ile aktif olan iki kişiyi yansıtmak istediler. RACK özellikle BDSM ilişkinin içinde bulunan insanları ifade ediyor. Bu konuda zevkler için kullanılan Kink kelimesi sadece cinsel yöntemler için kullanılan bir ifade değildir. Kink düşünceler, hisler, istekler ve cinselliğin dışında BDSM'in içini kaplayacak başka sosyal kriterleri barındırıyor.

SSC ve SSCF (F=FUN) genelde kurallar sunduğu için RACK de sorgulamayla BDSM'in içinde neyin olup olmayacağını inceliyor ve tabi yasal çerçeveyi bu soruların içine katıyor ve yasaların içinde daima hareket ediyor!

- Eğer iki kişinin istekleri riskliyse ama ikisi de istiyorsa neden uygulanmasın?
- Eğer iki kişinin istekleri mantıklı olmasa bile ama ikisi de istiyorsa neden uygulanmasın?
- Kurallar mantık ve güven için insanlar tarafından kuruluyor. Peki, bu kurallar ne kadar objektif veya kuralları uygulayanlar ne kadar objektif olarak bunların içinde BDSM'i yasaya biliyor?


RACK'in prensibinde böyle çelişkilileri çözmek için temelinde BDSM görülür ve kanunlar ile toplumun kurduğu medeni kurallar karşılaştırılıp bir çözüm yaratılır. Bu çözüm içinde Safe (Güven) ve Sane (Makul) bir alt rol oynar.

RACK'cilar her BDSM yöntemlerinde, seanslarında ve yaşadıklarında psikolojik ve fiziksel riskleri değerlendirip kişisel çözümler yaratırlar. Bunun içine ayrıca her faktörü değerlendirirler mesela ortam, psikolojik durum, kişisel veya iki kişinin performansı gibi faktörleri. Her faktörleri bir araya getirip hepsine çözüm yaratmanın imkânsız olması, daima bir risk vardır bilicini kazandırıyor.

RACK'cilar BDSM'in içinde ne yaparlarsa yapsınlar, daima riskin olduğunun bilincinde yaşarlar, uygulamaları buna göre yaparlar ve seanslarını bu çerçeve içinde uygularlar. Ancak riskin anlayışı karşılıklı olur ve buna göre bir birlik içinde zevklerini yaşarlar ve bu birlik içindeki riskli durumu açıkça söz konusu edilmesi daha duyarlı yapar ve kişiye göre minimuma getirilir. Sonuçta zevklerin serbest yaşanılması önemli ama aynı anda riskleri de bilmek lazım.

SSC bu görüş içinde aslında kötü bir konsept olarak görülmez. Hatta RACK'cilar SSC konseptin iyi taraflarını örnek alırlar ve kişisel buluş içinde yârdim olarak kullanırlar. Ancak SSC bu konuda bir platform değildir daha çok bir teknik yardımdır.
Kullanıcı avatarı
MasterDaPain
Site Admin
Site Admin
Reel Üye
Reel Üye
 
Mesajlar: 4300
Kayıt: Pazartesi 14. Şubat 2005, 01:15
Konum: İstanbul - Hamburg

Ynt: RACK

Mesajgönderen Masternick » Cuma 27. Mart 2009, 15:26

MasterDePain,

Bu önemli başlığı açtığın için teşekkürler.

Ufak bir katkı olarak link vereyim.

http://en.wikipedia.org/wiki/Risk-aware_consensual_kink
Kullanıcı avatarı
Masternick
Site Admin
Site Admin
Reel Üye
Reel Üye
 
Mesajlar: 7237
Kayıt: Perşembe 16. Haziran 2005, 15:32

Re: RACK

Mesajgönderen baresole » Salı 28. Şubat 2017, 21:27

yep
Kullanıcı avatarı
baresole
Engellenen Üye
 
Mesajlar: 50
Kayıt: Çarşamba 11. Ocak 2017, 00:35


Dön Kültür ve Sanat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

cron