Galeri
Get the Flash Player to see the slideshow.
Sponsor

Bettie Page – BDSM’in Estetiği

Bettie Page, (d. 22 Nisan 1923 Bettie Mae Page olarak, Nashville, Tennessee – ö. 11 Aralık 2008, Los Angeles), fetiş ve erotik manken.

Bettie Page 1950 seneleri Pin Up resimleriyle ünlü olur.  Daha sonraları unutulan manken 80leri seneleri değişik gruplaşmaların sembolü olur. Cinsel devrimcilerin örneği ve ilk meşhur olan bondaj ve fetiş mankeni olarak kabul ediliyor. Kendisi bir çok çizgi roman ve film karakterlerin kaynağı olur. Sergilediği danslarıyla New Burlesque olarak bilinen erotik dansın temsicisi olur.

İrving Klaw’un sayesinde ‘Bettie Page – The Dark Angel’ olarak şimdi bilinen bondaj ve fetiş manken ünvanını kazanır. BDSM ağırlıklı çalışan fotoğrafçı İrving Klaw Bettie’nin kamcılı, bondajlı ve dominant duruşlu çektiği fotoğraflarla o zamanın erkeklere hitap eden dergilerde büyük bir boşluğu doldurur. ‘Damsel in Distress’ (soylu kadın sıkıntı içinde) çalışmalarında kız kardeşi femdom olarak Bettie’yi itaatkar ve bağlı şekillerde gösterir.

Başarıyla başlayan fotoğraf çalışmalarından sonra Lili St. Cyr ve Tempest Storm pin up mankenleriyle Striporama (1953), Varietease (1954) ve Teaserama (1955) adında burlesque içerikli filmler çeker. 50Ye yakın catfight ve bir çok bondaj, fetiş, spank içerikli filmlerde oynar. Daha sonra tiyatro sahnelerine çıkar ve ‘Jackie Gleason Show’ gibi televizyon programlarına davet edilir. Ancak ağır aksanından dolayı Hollywood ve sahne kariyerleri çabuk sonlanır. Pin up mankeni olarak devam eder ve özellikle ‘Playboy’ dergisi için çalıştıktan sonra ünvanı tüm dünyaya yayılır. Daha sonra geri çekilir ve ara sıra özel hayatıyla medyada haber olur.

1976 senesinde ‘Eros Publishing A Nostalgic Look at Bettie Page’ gibi fotoğraf kitapların yayınlanılmasından sonra Bettie Page hayranları ismini adeta yeniden markalaştırırlar. Bettie bir çok çizgi roman karakterleri için örnek alınır. Zamanında ki yürekli girişimleri  ve kendine olan özgüveni cinsel devrimcilere örnek olur. Tüm çalışmalarına rağmen hiç bir zaman porno mankeni sınıfına koyulmayan Batty bir çok toplumsal gelişmelerde sembol olur. Erotik, çıplak, itaatkar, bağlı pozlu 20.000e yakın fotoğrafları ve bir çok filmleri onu milyonlarca insanlar için cinselliğin sembolü yapar.
Hollywood gibi bir çok sanatkar, sanatcı ve insanlar onu örnek alırlar. New Burlesque temsilcisi olarak kabul edilen Dita von Teese bunun en güzel örneğidir. Kültürel ve toplumsal etkinlikleri özellikle Amerika da çok bulunur.

Bettie Page toplumda hem erkeklere hem kadınlara hitap eder. Özellikle sadomazoşizm, D/s
ve bondaj ağırlıklı çalışmaları BDSM camiasını çok etkiler. İtaatkarlık üzerine yapılan tüm görsel çalışmalarda Bettie Page örnekleri görülür. Kinky dışında BDSM karelerde daima Bettie Page estetiği, erotizmi ve fetişizmi bulunur. Bizim bildiğimiz bir BDSM toplumu zamanında yoktu ama kendisi bugün ki BDSM toplumunu çok etkiledi.

BDSM’e ve bondaja özel hayatında ilgi duymayan ama bu çalışmalarıyla kalbimizde tat kuran Bettie Page daha bir çok nesilleri etkiliyecektir.

 

Bazı videoları Betty Page Bondajın Sultanı

Bettie Page – BDSM’in Estetiği için 1 cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

:D :) :( :o :shock: :? 8) More smilies »
Bir Mum
Forum Başlıkları
Üyeler
Kayıtlı kullanıcılar: ahnet1453, Bing [Bot], halbmond34, maestro21, Masternick, Tristan