Galeri
Get the Flash Player to see the slideshow.
Sponsor

Damsel in Distress

‘Damsel in Distress’ dediğiniz zaman belki ilk olarak eski bir Hollywood filmi geliyor. Ancak filmin konusu bizim, yani BDSM anlamında tabiri işlemiyor.

Genel olarak diye biliriz ki Damsel in Distress genç kadının bir sıkıntı veya zor durumun içinde olmasıdır. Damsel ayrıca BDSM içinde bakire, güzel veya aristrokat kadın için kullanılır. Damsel in Distress tabiri BDSM içinde genelde bondaj (bondage) ile bağlanır. Uygulama olarak kölenizi bağlayıp ve onun bağlarını çözmeye çalışması ve çırpınmasıdır. Görsel çalışmaları içinde zor da olan kadın rolünü ilk olarak Bettie Page 60lı senelerinde oynadı. O günden bugüne görsel açısından bir şey değişmedi. Ancak Bettie’nin çekimlerinde çıplaklık yoktu. BDSM içinde Kinky (cinsel içerikli BDSM) gelişimi görsel çalışmalarda önem kazanınca Damsel in Distress görsellerine çıplaklık ve pornografi girmeye başladı. Bazı kişiler mümkün olduğu kadarıyla bu gelişmeye karşılık görsel çalışmalara sanat ve kalite katarak önüne geçmeye çalışıyorlar. Direncin sayesinde bazı çalışmalar sanat değeri kazandığı için sergilerde ve galerilerde sergileniyorlar. Ayrıca estetik yapısıyla bayanların da ilgisini önyargısız çekiyorlar. Bettie Page’in nasıl %40′a yakın bayan hayranı olduysa bu sanatında büyük bayan hayran kitlesi var.

İlk fotoğraf çalışmaları bir çok çizgi romanlara örnek olup Damsel in Distress sahneleri içermektedir. Bundan etkilenen bazı Hollywood yönetmenleri bile tarihi filmlerinde güzel genç kızları bağlı bırakıp zor durumlarını dakikalarca filmlerin içine işlediler. Manga’nın içinde vazgeçilmez bir element oldu. Bakire kızlar bağlanır, kurtulmak için çırpınırlar, ağlar ve yalvarırlar ama kurtulamazlar. Masumiyetleri onları daha çekici yapar ve dokunmaya dayanamazsınız.

Aslında Damsel in Distress derken en güzel renklerde bir kuşu kafes içinde düşünün. Ancak bu kuş kafes den çıkmak için elinden geleni yapar. Kurtuluşu için kanatlarıyla çırpar, güzel sesiyle öter ve siz ona zor dayanırsınız.
BDSM içinde bu felsefeyle çalışan değişik fotoğrafçılar var. İlki tartışmasız İrvin Klaw oldu. Ancak onun zamanında internet ve dijital kamera yoktu. Bizim çağımızda ‘Restrained Elegance’, ‘Dave Simson Bondage’, ‘Dave Annis’, ‘Limited Audience Bondage’ ve ‘Will Freeman’ gibi projeler Damsel in Distress anlayışını kaliteli bondaj, güzel genç kadın ile estetik fotoğrafçılıkla ve çizimle bir araya getiriyorlar. Ashley Renee veya Jasmine Sinclair gibi başarılı mankenleri ortaya çıkarıyorlar. Ama herşeye rağmen bu zamanın çalışmalarında mutlaka çıplaklık veya itaatkar erotizm bulunmaktadır. Cinsel devrimi yaşamış batı ülkelerinde çıplaklık ve cinsel erotizm normal karşılanırken Türkiye gibi ülkelerde tartışılan bir konu. Cinsel erotizme karşı olan büyük bir kitle Damsel in Distress görüntülerde komple çıplaklığa ve kinky içeriklere karşılardır.

Bizim ülkemizde high bondage altında bilinen gelişmeler oldu. Bunun en güzel örnekleri Aleda ile Lola Bal’dır. Erkekleri kaliteli bondaj şeklinde bağlayarak güzel çalışmalar sergiliyorlar. Ancak bağlanan kişilerin erkek olması Damsel in Distress anlamının tam karşılığı olmuyor. Buna rağmen Japon bondajını örnek alan çalışmaları aynı fikrin yolunda gider. Ruj’un objektifiyle neticede yüksek kaliteli ve estetik fotoğraflar ortaya çıkıyor.
Parox Dark Türkiye de bayan mankenlerle bondaj fotoğrafları ve video çekimleri yapıyor. Fakat Parox’un çalışmaları SM ve D/s ağırlıklı olduğu için Damsel in Distress’i merkezi içeren çalışmaları azdır.

Damsel in Distress BDSM’in içinde özellikle bondaj ağırlıklı çalışan fotoğrafçılar da bulunur. Onlar BDSM tabirin (orjinali BDDSSM) de bulunan BD Bondage Discipline yani bondaj ve disiplin  içinde zevklerini yaşıyor ve sergiliyorlar. Özenle yapılan fotoğraf sanatlarında iyi bir fotoğrafçı, bondajı seven güzel manken ve usta bir bondaj bağlayıcı bir arada çalışırlar. Neticede ortaya çıkan sanat eserleri BDSM’in dışında fazlasıyla ilgi görüyorlar. Fotoğrafın yanında video çekimleride oluyor.

Videolarda genelde genç masun kadın kaçırılır ve bağlanır. Sonra yalnız bırakılır ve bağlarını çözmeye çalışır. Çözmeyi denerken aslen Damsel in Distress olayını sergiler ve videonun asıl içeriği bu sahnedir. Videolar fotoğraflar kadar BDSM sınırlarını açamıyorlar. Fakat ‘Freight 2010′, ‘Chaos’,  ‘Hallam Foe’, ‘Maria Wern’ gibi sinema filmleri bu tür sahneler daima içerir. Hatta eski ve asia filmlerinde daha da yaygındır.

Tavsiyemiz, eski yeşilçam filmlerini (özellikle siyah beyaz olanlarını) izleyin ve göreceksiniz ki o zaman da çok Damsel in Distress içerikli Türk filmleri vardı.

 

Damsel in Distress için 2 cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

:D :) :( :o :shock: :? 8) More smilies »
Bir Mum
Forum Başlıkları
Üyeler
Kayıtlı kullanıcılar: Bing [Bot], daisy, halbmond34, maestro21, Masternick